Danske og udenlandske studerende på gartneruddannelsen
Nye tal fra Kold College viser at udenlandske studerende dominerer optagelserne på gartneruddannelsen. Således forventer man at er optages 19 elever på det danske hold og 38 på det udenlandske hold. Grundforløbet går i gang til efteråret, og hos Kold College er man tilfredse med tilmeldingerne, og man noterer at optagelsen af udenlandske studerende stiger hvert år.
Hos GLS-A er vi glade for at udenlandske studerende ønsker optagelse på de danske uddannelser inden for gartneribranchen, og vi forventer ligesom Kold College, at tilstrømningen bliver større i fremtiden. GLS-A kan kun opfordre til, at alle elevpladser bliver udfyldt i virksomhederne, og de udenlanske studerende kommer med en motivation og vilje der gør dem stabile og effektive medarbejdere.
Publiceringsdato: 14-12-2011
Gartneri-, Land- og Skovbrugets Arbejdsgivere - Agro Food Park 13 - Skejby - 8200 Århus N - Tlf: 87403400 - Fax: 87403434 - Email: