Log på Oversigt Forside
Overenskomster
De kollektive overenskomster kan du hente her på hjemmesiden.

Vis alle
Når Arbejdstilsynet kommer på virksomhedsbesøg 

Når Arbejdstilsynet kommer på virksomhedsbesøg

Anne Marie Hagelskjær, Afdelingschef i GLS-A

Når Arbejdstilsynet gennemfører tilsyn på virksomhederne støder de på en række problemer i forbindelse med arbejdets udførelse og overholdelse af arbejdsmiljøreglerne. Inden for jordbruget er det særligt de fysiske områder der er fokus på. Således står "ulykkerisici" for næsten halvdelen af de 3.183 påbud, vejledninger m.v. arbejdstilsynet har udstedt til virksomhederne.  I alt har Arbejdstilsynet ført tilsyn på 6.733 virksomheder inden for landbrug, skovbrug og fiskeri det seneste år.   

Et andet vigtigt område, som giver mange påbud og vejledninger, er mangler i forhold til virksomhedernes APV arbejde, og overholdelse af formelle krav i det hele taget. Her har Arbejdstilsynet i samme periode registreret i alt 1236 påbud eller vejledninger.

Det samlede antal reaktioner fremgår af nedenstående tabel:

Påbud, vejledninger m.v.

Landbrug, skovbrug og fiskeri

Områder udenfor arbejdsmiljøloven (rygning)

57

Krav til egenindsatsen (APV)

1.236

Ergonomisk arbejdsmiljø

83

Ulykkesrisici

1.425

Støj

12

Psykisk arbejdsmiljø

23

Kemiske og biologiske belastninger

274

Indeklima

24

Hudbelastninger

2

Termiske belastninger

2

Unges arbejde

14

Andet og øvrigt

31

I alt

3.183

Under "ulykkesrisici" finder man bl.a. fald, maskiner, løft og lignende der kan forårsage fysiske skader. Den fulde liste over "ulykkesrisici" fremgår af nedenstående.

Påbud, vejledninger m.v.

Landbrug, skovbrug og fiskeri

Fald til lavere niveau

373

Fald, snublen i samme niveau

28

Håndværktøj og håndmaskiner

25

Interne færdselsveje

14

Manuel håndtering (ikke ergonomi)

6

Maskiner, anlæg og trykbærende udstyr

549

Nedfald af genstande, sammenstyrtning m.m.

156

Transport-, løfte- og hejseudstyr samt elevator

97

Øvrige ulykkesrisici

177

Ulykkesrisici ialt

1.425

Der er derfor god grund til at tjekke efter om der er styr på virksomhedens APV og om sikkerheden er i orden. APV’en skal sikre at der bliver taget hånd om de eventuelle problemer der kan være med arbejdsmiljøet og sikkerheden. og f For at gøre dette nemmere, er GLS-A i øjeblikket ved at udvikle en online APV i samarbejde med BAR Jord til Bord.  Net- APV forventes at være færdig om nogle måneder.

 

Publiceringsdato: 06-12-2011
Gartneri-, Land- og Skovbrugets Arbejdsgivere - Agro Food Park 13 - Skejby - 8200 Århus N - Tlf: 87403400 - Fax: 87403434 - Email: 
Login
Glemt kodeord?