Log på Oversigt Forside
Overenskomster
De kollektive overenskomster kan du hente her på hjemmesiden.

Vis alle
Skal dine medarbejdere efteruddannes? 

Det er nu ved at være tiden til at overveje, om man skal have sendt sine medarbejdere på efteruddannelse i de mere stille perioder af året. Ved at gøre brug af Kompetencefondene kan virksomhederne få støtte til, at sikre udvikling af medarbejdernes kompetencer og styrke virksomhedernes konkurrenceevne.

Først og fremmest kan man kontakte et VEU-Center. De er behjælpelige med at rådgive og vejlede både personer og virksomheder om efteruddannelse.

VEU-centrene tilbyder gratis rådgivning om efteruddannelse. Det kan f.eks. være: 

  • information om efteruddannelse  
  • rådgivning og vejledning om generelle og konkrete spørgsmål om efteruddannelse 
  • planlægning og gennemførelse af efteruddannelse  

Du kan finde en oversigt over de 13 VEU-centre med kontaktoplysninger og dækningsområde her [Klik her]

Tilmelding – www.efteruddannelse.dk

Du kan tilmelde dine medarbejdere på efteruddannelseskurser på hjemmesiden www.efteruddannelse.dk. EfterUddannelse.dk er en tilmeldingsportal for erhvervsrettet voksen- og efteruddannelse og omfatter kurser udbudt af bl.a. tekniske skoler, handelsskoler, AMU-centre, landbrugsskoler og en række private udbydere.

På hjemmesiden - under rubrikken virksomheder kan man se, hvordan man tilmelder sine medarbejdere

I pjecen "Vejviser - ud i det grønne" kan du finde en oversigt over efteruddannelse inden for det grønne område [klik her]

Ansøgning om VEU-godtgørelse og befordringstilskud

Fra den 1. juli 2011 skal virksomhederne søge om VEU-godtgørelse og befordringstilskud, hvis medarbejderne får udbetalt løn under uddannelsen. Det kan man gøre digitalt via EfterUddannelse.dk. Den digitale ansøgning bliver obligatorisk fra den 1. november 2011.

Kompetencefonden – Få økonomisk støtte til efteruddannelse

Medarbejdere inden for jordbrugsområdet (gartneri, landbrug, skovbrug, maskinstationer og agro-industri) har siden 1. januar 2010 kunnet få tilskud til kompetencevurdering, læsekursus, sprogkursus og efteruddannelse m.v.

Tilskud til uddannelse og efteruddannelse kommer fra en Jordbrugets Kompetencefond, som blev oprettet med det formål at støtte disse aktiviteter.

3F, Dansk Metal og GLS-A håber, at arbejdsgivere og medarbejdere vil benytte sig af de muligheder, som fonden giver, så pengene kan komme ud og arbejde efter formålet – at sikre udvikling af medarbejdernes kompetencer for at bevare og styrke medarbejdernes beskæftigelsesmuligheder og samtidig bevare og styrke virksomhedernes konkurrenceevne.

I denne pjece kan du læse mere om, hvem der kan få tilskud og til hvilke uddannelser [klik her]

Hent ansøgningsskema [Klik her]

Der er ligeledes en kompetencefond for HK Overenskomsten. Se GLS-A hjemmeside for yderligere information.

Publiceringsdato: 15-09-2011
Gartneri-, Land- og Skovbrugets Arbejdsgivere - Agro Food Park 13 - Skejby - 8200 Århus N - Tlf: 87403400 - Fax: 87403434 - Email: 
Login
Glemt kodeord?