Tilbage til oversigt
11. februar 2026

Skærpet tilsyn med landbrugspraktikanter fra Uganda

Myndighederne skærper nu kontrollen med landbrugspraktikanter fra Uganda. Dette sker på baggrund af en markant stigning i antallet af tilladelser samt mistanke om snyd med ansøgninger. Det betyder, at der nu indføres nye procedurer og øget opmærksomhed på overholdelse af uddannelseskravene.

Markant stigning i antallet af praktikanter

I 2025 blev der givet tilladelse til 556 ugandiske landbrugspraktikanter. Dette tal repræsenterer en betydelig stigning i forhold til tidligere år. Denne udvikling har tiltrukket sig politisk opmærksomhed, da stigningen falder sammen med indikationer på uregelmæssigheder i ansøgningsprocesserne.

Udlændinge- og integrationsminister Rasmus Stoklund (S) har udtalt til Politiken, at situationen kræver handling.

“Når vi har set en stigning i antallet af landbrugspraktikanter fra Uganda, samtidig med at vi har fået oplysninger, der tyder på, at der foregår snyd med nogle af de ansøgninger, der kommer fra Uganda, så skal det undersøges nøje,” lyder det fra ministeren.

Denne undersøgelse udmønter sig nu i konkrete tiltag, der strammer grebet om godkendelsesproceduren.

Krav om personligt fremmøde på ambassaden

For at dæmme op for eventuelt misbrug indføres der et nyt krav til ansøgningsprocessen. Fremover skal alle ansøgere fra Uganda møde til en personlig samtale på den danske ambassade i Kenya.

Formålet med samtalen er at verificere ansøgerens identitet og sikre, at forudsætningerne for opholdstilladelsen er korrekte og i overensstemmelse med reglerne. Dette tiltag skal ses som et led i myndighedernes indsats for at sikre, at praktikantordningen anvendes efter hensigten.

Kontrol af nuværende praktikanter i Danmark

Det skærpede tilsyn gælder ikke kun fremtidige ansøgere. Ministeren har pålagt myndighederne at gennemgå sagerne for de ugandiske praktikanter, der allerede befinder sig i Danmark.

Fokus for denne kontrol er at sikre, at de nuværende praktikanter lever op til de gældende uddannelseskrav. Det er afgørende, at praktikopholdet har et reelt uddannelsesmæssigt sigte, og at praktikanten er studieaktiv ved en relevant uddannelsesinstitution i hjemlandet.

Konsekvensen er klar: Hvis en praktikant ikke lever op til uddannelseskravet, vil det medføre inddragelse af opholdstilladelsen.

Vigtigheden af at overholde reglerne

Som arbejdsgiverorganisation har GLS-A tidligere orienteret om Styrelsen for International Rekruttering og Integrations (SIRI) øgede fokus på regeloverholdelse.

Det er essentielt, at virksomheder er opmærksomme på både uddannelseskrav og aflønningsvilkår. Vi har tidligere beskrevet den skærpede praksis, som du kan læse mere om her: Vigtigt om SIRIs kontrol med udenlandske praktikanter.

GLS-A anbefaler, at vores medlemmer sikrer sig, at alle forhold omkring deres udenlandske praktikanter er dokumenterede og overholder gældende lovgivning. Det skaber tryghed for både virksomheden og medarbejderen og sikrer ordnede forhold i branchen.

Få rådgivning hos GLS-A

Som medlem af GLS-A har du adgang til professionel rådgivning, der sikrer, at din virksomhed navigerer korrekt i lovgivningen.

Du kan læse mere om de generelle regler for udenlandske praktikanter på vores serviceside: Regler for udenlandske praktikanter.

Har du yderligere spørgsmål til de nye skærpede krav eller reglerne generelt, opfordrer vi dig til at kontakte vores juridiske afdeling direkte. Vi står klar til at hjælpe dig.

Kontakt GLS-A:
Mail: jura@gls-a.dk
Telefon: 87 40 34 00

Tilbage til oversigt
person writing on white paper

Kontaktinfo

Arbejdsgiverforeningen GLS-A

Agro Food Park 13
8200 Århus N

Telefon: +45 8740 3400
E-mail: info@gls-a.dk

Juridiske henvendelser: jura@gls-a.dk